En 29-årig mand er tiltalt for voldtægt af særlig farlig karakter og besiddelse af skydevåben under særligt skærpende omstændigheder.
(læs videre under annoncen)
(tryk på annoncen og se mere)
- Anklagemyndigheden ved Syd- og Sønderjyllands Politi har rejst tiltale mod en 29-årig mand fra Grindsted for voldtægt af særlig farlig karakter, besiddelse af skydevåben under særligt skærpende omstændigheder samt indbrud, skriver politiet i en pressemeddelelse.
Sagen er rejst ved et nævningeting. I denne type sager er anklagemyndighedens strafpåstand på mindst fire års fængsel.
Nævningesagen indledes ved Retten i Esbjerg fredag 27. august, og retten har afsat fire dage til hovedforhandlingen.
- Voldtægten fandt sted 30. oktober 2020 i Holsted, hvor en 40-årig kvinde, italiensk statsborger, blev voldtaget ved vold/trusler om vold. Og den 40-årige kvinde blev i denne sammenhæng truet med et haglgevær, lyder det fra politiet.
Den 29-årige mand er desuden tiltalt for et indbrud begået i foråret 2020 i Bogense Kommune, hvor der blev stjålet indbo for 133.000 kroner.
Den tiltalte nægter sig skyldig.
(Arkivfoto: LLN Press©)
(tryk på annoncen og se mere)

