Følg migogvejen på Facebook  

FODBOLD: Med uafgjort 1-1 i eftermiddagens topopgør på eget græs mod Bramming B fastholder Rødding IF førstepladsen i serie 3.

Holdet har hentet 14 points og ligger to points foran både Bramming B og Vejen SF, men de to hold har spillet en kamp mindre og kan rykke forbi Rødding.

Rasmus Frahm Ingversen bragte bragte Rødding IF foran med 1-0, mens seks minutter senere udlignede gæsterne på det, der skulle vise sig at blive kampens sidste mål.

Rødding kom bedst fra start og lagde et højt pres på Bramming. Hjemmeholdet lykkedes flere gange med at erobre bolden højt på banen, men havde vanskeligt ved at omsætte det gode pres til scoringer.

Efter omkring en halv times spil gav presset dog resultat. Rasmus Ingvertsen fik presset bolden i mål og bragte Rødding foran 1-0.

Føringen holdt dog ikke til pausen. Få minutter før halvlegens afslutning fik Bramming udlignet med et flot langskud, så holdene gik til pause ved stillingen 1-1.

Efter pausen fortsatte Rødding med at presse på for at få den afgørende scoring. Hjemmeholdet fik skabt flere muligheder, men afslutningerne manglede den sidste skarphed, og Bramming holdt stand.

Der blev ikke scoret yderligere, og dermed endte topopgøret 1-1. Resultatet betyder, at begge hold måtte nøjes med et enkelt point i en tæt topstrid.

Rødding skal allerede i kamp igen fredag aften, hvor Visby kommer på besøg.

- Med ambitionerne om at være med i kampen om oprykning er der lagt op til et vigtigt opgør for hjemmeholdet, lyder det fra holdleder Jesper Iversen.

 

(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)

 

* * *

 

FODBOLD: Efter en skidt start på sæsonen har Bække SF hentet fire points i to kampe over fire dage i to meget målrige kampe.

Bække SF vandt torsdag med 5-3 i hjemmekampen mod Bramming, mens det søndag blev 4-4 i udekampen mod Sønderris SK. hvor Bække faktisk var foran med både 3-1 og 4-2, inden Sønderris sluttede af med at udligne på straffespark.

 

nyhedsbrev luft