En ny brandbil er kørt ind på stationen i Vejen.
Måske ikke en traditionel brandbil, men en kassevogn til redning/kemi.
(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)
- Vi siger farvel til en trofast, men efterhånden ældre udstyrstrailer og byder velkommen til en ny rednings- og kemibil med moderne udstyr. En opgradering, der gør jer bedre rustet til både kemiindsatser og redningsopgaver, lød det bl.a. fra formanden for TrekantBrand, borgmester Christian Lund (V).
Han konstaterede dog samtidig, at moderne materiel er en ting:
- Men det vigtigste er stadig jer. Det er jeres indsats, erfaring og samarbejde, der gør forskellen. Det her køretøj er et værktøj, som I nu får endnu bedre muligheder med, lød det videre fra Christian Lund, der roste brandfolkene for indsatsen.
Bilen er nu kommet til Vejen, men brandmændene skal først lære at bruge den, inden den sættes i drift og afløser den gamle trailer. Det ventes at være klaret inden sommerferien.
En tilsvarende bil kommer senere til TrekantBrand i Billund, hvor tenderen så til gengæld flyttes til Brørup.
(Fotos: migogvejen©)




Brandstationen dannede rammen om en lille seance i forbindelse med leveringen af den nye bil.

Holdleder Peter Petersen får overrakt nøglen til det nye køretøj af Christian Lund (V).

Brandfolkene glæder sig over det nye udstyr.

Direktør Jarl Vagn Hansen og formand Christian Lund fra TrekantBrand.


Den nye rednings/kemibil afløser en trailer af ældre dato.