FODBOLD: Vejens serie 2 hold skal rundt i både det sønderjyske og Koldingområdet, når det gælder efterårets kampe om points.
DBU Jylland har i dag præsenteret puljerne, og Vejen SF er med i pulje 23, der ud over det lokale hold består af Bylderup/B, FC Sydvest 05 Tønder, Gråsten B, Kolding B, Ravsted UI, Seest og Aabenraa BK.
(læs videre under annoncen)
(tryk på annoncen og se mere)
* * *
SPEEDWAY: Holsted Tigers sikrede sig i aften en udebanesejr på 46-38 og tager dermed hjem fra Vojens med ikke bare to, men tre matchpoint til den samlede stilling.
Der var nemlig to point for dagens sejr og så et bonuspoint for den samlede sejr på 86-82 efter opgør både ude og hjemme.
- Matchen blev som forudset spændende. Stillingen bølgede frem og tilbage med skiftende føringer, men i aftenens sidste to heat satte Holsted Tigers tingene på plads og endte med en otte-points sejr, skriver klubben på sin hjemmeside.
Holsteds Jacob Thorssell blev den store oplevelse. Han stillede op i seks heat og vandt dem alle og hentede dermed 18 points.
Timo Lahti scorede 11points, Rasmus Jensen syv, Bastian Pedersen seks og Jonas Knudsen fire points.
